Wypadek

Jedną z liczniejszych grup przemierzających szlaki całej Europy są kierowcy ciągników siodłowych. Spotykamy ich codziennie spiesząc się do pracy, mijamy ich zestawy wyjeżdżając na wakacje, czekamy razem z nimi w kolejkach na stacjach benzynowych. Biorąc pod uwagę liczbę kierowców zawodowych na drogach warto zastanowić się nad ich wpływem na bezpieczeństwo.

Umiejętności i doświadczenie w prowadzeniu pojazdów wypracowane przez kierowców ciężarówek dzięki milionom przemierzonych kilometrów sprawia, że powodują oni statystycznie najmniej wypadków na drogach. Z danych policji opublikowanych w 2015 roku wynika, że to jedynie 6% wszystkich zdarzeń drogowych, zatem ich negatywny wpływ na bezpieczeństwo jest znikomy. I w tym miejscu moglibyśmy się zatrzymać, ale warto rozwinąć temat w trochę innym kontekście.

O bezpieczeństwie na drogach nie decyduje przecież tylko kultura jazdy, która – bądźmy szczerzy – nie gwarantuje kompletnego wyeliminowania możliwości zaistnienia wypadku drogowego. Wypadki się zdarzają, nie da się ich uniknąć. Dlatego należy zachęcać kierowców do opanowania zasad zachowania w obliczu wypadku na drodze oraz do ćwiczenia umiejętności pierwszej pomocy, by nie bali się podejmować działań ratunkowych i czuli się pewnie pomagając poszkodowanym.

Niebezpieczna bierność

Statystycznie tylko co 4 świadek nieszczęśliwego zdarzenia, którego uczestnicy wymagają pomocy paramedycznej decyduje się na aktywne działanie. Najczęściej wynika to z przeświadczenia, że nie umiemy udzielić pierwszej pomocy oraz z obawy, że nasze działania będą szkodliwe.

Przeciwdziałać takiemu stanowi rzeczy można jedynie za pomocą zwiększania świadomości i wiedzy uczestników ruchu drogowego, a szczególnie tak zorganizowanej grupy jak kierowcy zawodowi. Drogi byłyby dużo bezpieczniejszym miejscem, gdybyśmy mieli pewność, że w kabinie ciągnika siodłowego będzie siedział kierowca, który po pierwsze przejmie inicjatywę w obliczu napotkanego wypadku, a następnie odpowiednio przeprowadzi akcję pomocy aż do przybycia służb ratunkowych.

Postępowanie przy wypadku drogowym postanowiliśmy przybliżyć widzom kanału CplusE, którego społeczność stanowią głównie obecni i przyszli kierowcy ciężarówek. Odcinek można obejrzeć TUTAJ.

FacebookTwitterPinterestGoogle +Stumbleupon
Omega Pilzno
Napisane przez Omega Pilzno