Transport wraku samolotu Dakota

W blisko 25-letniej historii Omegi Pilzno nasze pojazdy woziły tysiące, jeżeli nie dziesiątki tysięcy różnych rodzajów produktów i towarów. Do bogactwa doświadczeń dopisaliśmy ostatnio transport, który zdecydowanie wyróżnia się w historii naszych doświadczeń.

Nietypowy ładunek stanowił wrak samolotu Douglas C-47 Skytrain/Dakota, modelu który złotymi zgłoskami wpisał się w dziejach lotnictwa XX wieku. Generał Dwight Eisenhower zaliczał „Dakotę” jako jeden z czterech amerykańskich wynalazków, które umożliwiły aliantom zwycięstwo w II Wojnie Światowej.

Każdy zachowany egzemplarz tego samolotu stanowi cenny pomnik historii, stad zachowane maszyny są unikatami przedstawiającymi wysoką wartość muzealną i kolekcjonerską. Wrak, który Omega Pilzno transportowała z Oławy, gdzie był przechowywany prywatnego kolekcjonera do Sanktuarium Błogosławionej Karoliny Kózkówny w Zabawie k. Tarnowa, również naznaczony jest osobliwą historią. Ten konkretny model Douglas C-47 Skytrain/Dakota wyprodukowany został w 1944 roku w Stanach Zjednoczonych. Samolot służył w armii amerykańskiej, później w 147. dywizjonie RAF, a następnie na Bliskim Wschodzie. W latach ’90 „Dak” był atrakcją parku rozrywki Euro Disneyland pod Paryżem, skąd trafił następnie do jednego z holenderskich muzeów. Obecny stan samolotu jest efektem wykupienia eksponatu przez niemiecką ekipę filmową, która na potrzeby realizacji scen wojennych wysadziła go w powietrze. Przed całkowitym zapomnieniem uratował „Dakotę” prywatny kolekcjoner z Oławy.

Ocalony eksponat przez długi czas nie mógł znaleźć właściwego miejsca ekspozycji muzealnej. Głównym problemem były kwestie finansowe związane z transportem wraku. Momentem przełomowym dla samolotu było zainicjowanie przez parafię w Zabawie współpracy z darczyńca i podjęcie decyzji o stworzeniu miejsca pamięci akcji Most III, w której taki sam model Dakoty odegrał pierwszoplanową rolę. Brakujący element idei powstania ekspozycji symbolizującej heroiczną akcję żołnierzy AK uzupełniła Omega Pilzno, angażując się bezpłatnie w przeprowadzenie niestandardowego transportu.

Skomplikowane przedsięwzięcie logistyczne doszło do skutku dzięki wspólnemu zaangażowaniu wielu osób. Nasza firma nigdy nie bała się trudnych wyzwań i zawsze starała się angażować w ciekawe i realizowane w słusznej sprawie inicjatywy. Doniosłe znaczenie i wyjątkowość akcji Most III pozwoliły na wzbudzenie zainteresowania tematem przewozu samolotu dziennikarzy mediów branżowych, lokalnych i ogólnopolskich. Zaowocowało to szeregiem publikacji prasowych, radiowych, internetowych oraz telewizyjnych, w tym publikacji w Teleexpressie, najchętniej oglądanym serwisie telewizyjnym w Polsce i na portalu Onet.pl.

FacebookTwitterPinterestGoogle +Stumbleupon
Omega Pilzno
Napisane przez Omega Pilzno