Czym jest przedsiębiorstwo? Nie przebierając zbytnio w naukowym dorobku, powiedzielibyśmy, że jest to podmiot uregulowany prawnie, prowadzący działalność w zakresie produkcyjnym lub usługowych dla osiągnięcia korzyści ekonomicznych, czyli po prostu finansowego zysku. Chociaż naprędce utkana definicja nie wykłada tematu w pełni, to na poziomie ogólnych ustaleń trudno czuć niedosyt.

Przedsiębiorstwo w praktyce to jednak zupełnie inna para kaloszy. Firmy zanim przybiorą postać „jednostki wyodrębnionej prawnie i ekonomicznie”, są dla przyszłych właścicieli wzniosłą ideą, marzeniem skupiającym nadzieje na przyszłość. Przedsiębiorstwo to suma pracy, zaangażowania, podejmowania ryzyka, wyciągania wniosków, planowania przyszłości i setek innych czynników. Za kulisami dążenia do osiągania zysków przewija się cała masa działań i przedsięwzięć nieukierunkowanych bezpośrednio na korzyści ekonomiczne. Wąski wycinek tego obszaru stanowi tzw. CSR, czyli społeczna odpowiedzialność biznesu. Znów oszczędzając czytelnikowi książkowych definicji, a ujmując zjawisko w szerokim kontekście, można powiedzieć, że CSR to działanie biznesu w interesie społecznym.

Korzyści takiej działalności mogą być zróżnicowane i osiągane w wielu obszarach. Ważne jest jednak, że dzięki CSR, firmy przestają być tworem sformalizowanym, maszyną nakręcaną siłą ekonomii. Stają się wsparciem dla inicjatyw prospołecznych, ukazując „ludzką” stronę biznesu, nieujętą definicją z lekcji przedsiębiorczości. Sposobów na realizację interesu społecznego można znaleźć bardzo wiele, od szeroko zakrojonych kampanii po pojedyncze, drobne inicjatywy. Z racji branży Omega Pilzno mogła chociażby włączyć się w przewóz wraku zabytkowego samolotu i dołożyć swoją małą cegiełkę do stworzenia miejsca pamięci doniosłych wydarzeń historycznych w niewielkiej Zabawie koło Tarnowa. Podobnie mogliśmy zaangażować się w Światowe Dni Młodzieży organizowane w Krakowie, przekazując do dyspozycji organizatorów nasze zestawy z naczepami typu chłodnia. Omega silnie związana jest z regionem, w który wrosły firmowe korzenie. Stąd nasze wsparcie dla lokalnych wydarzeń, organizowanych w Pilźnie.

CSR pozwala pokazać bardziej „ludzkie” oblicze firmy, na którym rysują się odpowiedzialność, wrażliwość na problemy i troska o wspólny rozwój. Podążanie taką drogą do sukcesu rynkowego, daje jeszcze więcej satysfakcji.

FacebookTwitterPinterestGoogle +Stumbleupon
Omega Pilzno
Napisane przez Omega Pilzno