Magazyny wysokoregałowe to współczesna alternatywa dla standardowego składowania ładunku w wielko-powierzchniowych halach magazynowych. Pozwalają maksymalnie efektywnie wykorzystać dostępną przestrzeń i przechowywać kilkunastokrotnie większą ilość ładunku o dowolnym przeznaczeniu.

Magazyny wysokiego składowania doskonale sprawdzają się w przechowywaniu specjalistycznych jednostek ładunkowych, np. palet, belek, rolek czy towarów w opakowaniach o nieregularnym kształcie. Poszczególne produkty przechowywane są na indywidualnie przygotowywanych miejscach; każdy regał zostaje dostosowany do unikalnych gabarytów ładunku (wielkości, wagi) i materiału, z którego został wyprodukowany.

W przypadku klasycznych hal magazynowych standardem są wąskie korytarze utworzone przez niekończące się rzędy towarów. Taka sytuacja nie tylko utrudnia pracę magazynierów, ale i stanowi realne zagrożenie dla bezpieczeństwa ładunku, który może zostać nieświadomie uszkodzony podczas dowożenia czy wywożenia kolejnych partii załadunku. Konsekwencją ewentualnych uszkodzeń jest utrata zaufania klienta i pokrycie kosztów naprawy lub wymiany doraźnie uszkodzonego towaru. W magazynach wysokoregałowych ryzyko naruszenia produktów zostanie wyeliminowane dzięki automatycznemu systemowi składowania.

Maksymalne bezpieczeństwo załadunku

Magazyny wysokiego składowania obsługiwane są niemalże bez udziału człowieka. Tradycyjne wózki widłowe zostały zastąpione przez najnowocześniejsze, automatyczne układnice magazynowe (ramowe, słupowe, przejezdne – na szynach – oraz podwieszane). Ich wykorzystanie pozwala na swobodne i maksymalnie szybkie pobranie oraz umieszczenie ładunku na właściwych regałach. Dzięki zaawansowanemu zapleczu technologicznemu, hala magazynowa staje się nierozłączną częścią Stefy Obsługi Klienta, rozumianej jako kompleksowe centrum: przyjęć, przechowania, etykietowania, przygotowania i wydawania ładunku.

Funkcjonowanie magazynów wysokoregałowych jest ściśle kontrolowane zarówno przez koordynatorów, jak i specjalistyczne systemy informatyczne, odpowiedzialne za:

  • monitorowanie działań prowadzonych w magazynie,
  • sprawne zarządzanie pracą w obszarze magazynu: przyjmowanie i etykietowanie towarów, układanie ich na odpowiednich regałach oraz wydawanie.

Do zadań systemu zarządzania magazynem należy również nadzór nad terminowo wykonaną ewidencją towarów, co jednocześnie eliminuje ryzyko błędów podczas przygotowywania ich do wysyłki.

OMEGA Pilzno – magazyn klasy A w Podgrodziu

Źródło: opracowanie własne

Źródło: opracowanie własne

Korzyści wynikające z wykorzystania magazynu wysokiego składowania

Magazyny wysokoregałowe to przede wszystkim niższe koszty składowania załadunku i wydajnie wykorzystanie powierzchni magazynowej. Dla przykładu, w Podkarpackim Parku Logistycznym dysponujemy powierzchnią 50 000 m² a powierzone ładunki możemy swobodnie składować na wysokości do 18 metrów.

Podkarpacki Park Logistyczny jest magazynem klasy A o najwyższym standardzie: jest ogrzewany, wyłożony niepylącą posadzką oraz wyposażony w instalację osuszania powietrza. Wszystkie te udogodnienia zwiększają bezpieczeństwo przechowywanych towarów oraz chronią je przed ewentualnymi uszkodzeniami. – Podkarpacki Park Logistyczny jest największą tego typu inwestycją w Polsce południowo-wschodniej, która – mamy nadzieję – sprawi, że Podkarpacie stanie się godnym uwagi miejscem na transportowo-spedycyjno-logistycznej mapie Polski i Europy – komentuje Dyrektor Podkarpackiego Parku Logistycznego Paweł Skotniczny

Możliwość swobodnego dostosowania regałów do warunków panujących w magazynie pozwala nam zagospodarować jego przestrzeń zgodnie ze unikalną specyfiką załadunku. To rozwiązanie umożliwia z kolei przechowywanie dużej ilości zróżnicowanego załadunku na tej samej powierzchni, co w przypadku standardowych hal magazynowych jest zadaniem niemożliwym w realizacji.

PPL to miejsce magazynowania i kompletnego serwisu logistycznego dla wszystkich branż. Obok magazynowania, nasi klienci mogą skorzystać z opcji transportu, rozładunku, załadunku, przepakowywania, paletyzacji, etykietowania i metkowania. – Spełniamy wszystkie wymagania i normy przechowywania różnych towarów, od branży spożywczej, przez chemiczną, przemysłową, aż do medycznej – wyjaśnia Paweł Skoczny, Dyrektor Podkarpackiego Parku Logistycznego.

Wśród pozostałych zalet magazynów wysokiego składowania należy wyróżnić:

  • wyraźne skrócenie czasu realizacji zamówień,
  • pełną automatyzację procesów magazynowych,
  • maksymalne bezpieczeństwo załadunku oraz pracowników (nie muszą przechodzić między regałami pełnymi ciężkich ładunków),
  • kontrolę jakości prac magazynowych,
  • nadzór nad terminową i w pełni profesjonalną realizacją wysyłek towarów do klientów.

Magazyny wysokiego składowania to przyszłość branży logistycznej. Zaawansowane zaplecze technologiczne, automatyczna realizacja zadań i nieustanna kontrola bezpieczeństwa załadunku to czynniki, dzięki którym magazyny wysokoregałowe skutecznie wypierają tradycyjne hale magazynowe. Ich wykorzystanie świadczy o najwyższym profesjonalizmie marki, która chcąc odpowiedzieć na potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów, wdraża innowacyjne rozwiązania, wytyczające kierunek trendów w swojej branży.

FacebookTwitterPinterestGoogle +Stumbleupon
Omega Pilzno
Napisane przez Omega Pilzno