Istnieją takie zawody, które wymagają od osób je wykonujących całego zestawu bardzo specyficznych umiejętności. To zawody nie dla każdego. Wiadomo, że nawet największy pasjonat astronomii mimo silnej determinacji i szczerych chęci niekoniecznie będzie nadawał się na astronautę. Z drugiej strony są też takie zajęcia, które z powodzeniem mógłby wykonywać każdy. Praca kierowcy ciągnika siodłowego – pomimo pewnych pozorów – z pewnością nie należy do tej drugiej kategorii.

Wszyscy kierowcy zawodowi – w szczególności ci poruszający się wielotonowymi zestawami – muszą mieć pewien zestaw przydatnych umiejętności, który nie tylko ułatwia im pracę, ale też umożliwia wykonywanie jej bez zbędnych problemów i w bezpieczny sposób. Jakich cech należy szukać u siebie, jeśli chcemy zostać kierowcą?

Na jednym wydechu możemy wymieniać: szybkość reakcji, opanowanie, podzielność uwagi, cierpliwość, rozwagę. Zatrzymując się jednak nad każdym z przywołanych wyżej przymiotów można uznać, że powinny one cechować każdą osobę zasiadającą za kółkiem.

Zawód kierowca

Jakie cechy powinien mieć zatem kierowca zawodowy? Po zastanowieniu trzeba uznać, że jedną z kluczowych umiejętności jest łatwość podejmowania samodzielnych decyzji. Kierowca – pomimo oczywistego wsparcia firmy – będąc w trasie, w odległości tysięcy kilometrów od bazy musi polegać na własnej ocenie sytuacji. Często od jego wyborów może zależeć np. terminowość dostawy. Na barkach kierowcy leży również bezpieczeństwo transportowanego towaru, dlatego wyrobiona odporność na stres również okazuje się być niezbędną. Tak samo istotne jest poczucie odpowiedzialności, które przejawia się przykładowo w stanowczym trzymaniu się reżymu czasowego, a punktualność to jedna z najbardziej wartościowych cech kierowcy zawodowego.

W prawdzie z powyższego wywodu wynika jasno, że dobrym kierowcą zawodowym nie może zostać byle kto, ale każdy kto chciałby siąść za kółkiem ciągnika może spróbować wyrobić w sobie pewien zestaw cech, który w takim zawodzie się po prostu przydaje. Warto dodać, że wielu kierowców podkreśla, iż najważniejszym jest to, by po prostu lubić swoją pracę. Bez tego ani rusz.

FacebookTwitterPinterestGoogle +Stumbleupon
Omega Pilzno
Napisane przez Omega Pilzno