Solidna firma spedycyjna pomaga zleceniodawcy zaoszczędzić na dostawie, pomimo że jej zatrudnienie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Sprawdź, o co warto zadbać, by współpraca z wybranym spedytorem przebiegała bez komplikacji.

  1. Upewnij się w wyborze partnera biznesowego

Licencja i polisa ubezpieczeniowa to najważniejsze dokumenty, które powinna dostarczyć Ci firma, z którą zdecydowałeś się współpracować. Z zawartych w nich informacji dowiesz się, czy Twój potencjalny partner biznesowy posiada odpowiednie pozwolenia uprawniające do świadczenia usług w zakresie transportu międzynarodowego.

  1. Precyzyjnie zdefiniuj wymiary załadunku

Dokładny wymiar oraz waga to kluczowe informacje o załadunku, które powinieneś udostępnić swojemu spedytorowi. Podanie ich „na oko” może Cię słono kosztować. Jeżeli towar w rzeczywistości będzie większy niż początkowo zakładano, prawdopodobnie nie zmieści się do podstawionego samochodu. Wówczas konieczna stanie się wymiana go na nowy. To z jednej strony znacznie opóźni transport, z drugiej wygeneruje zbędne koszty. Pojawią się one również, gdy załadunek będzie zajmował mniej miejsca aniżeli planowano. W tej sytuacji przewoźnik ma prawo obciążyć Cię dopłatą za pusty przebieg.

Przed podpisaniem umowy ze spedytorem, upewnij się więc, że dysponuje rozbudowaną flotą pojazdów. Dobór pojazdu do załadunku o unikalnej specyfice to jeden z kluczowych etapów łańcucha dostaw, mający bezpośredni wpływ na optymalizację kosztów transportu. Stąd, tak ważne jest, by wybrana firma dysponowała nowoczesnymi samochodami przeznaczonymi do przewozu zróżnicowanych towarów.

  1. Dokładnie wypełnij list przewozowy

Międzynarodowy List Przewozowy, tzw. „CMR-ka” to podstawowy dokument uprawiający do przewozu towarów. Prawidłowo wypełniony, staje się potwierdzeniem przyjęcia zlecenia do realizacji, zgodnie ze wspólnie przyjętymi założeniami. Podstawowe informacje zawarte w CMR-ce dotyczą: nadawcy, przewoźnika, odbiorcy załadunku, terminu i miejsca nadania, planowanego miejsca docelowego rozładunku oraz kosztów transportu. Ponadto, list przewozowy zawiera dane niezbędne przy kontroli celnej.

List przewozowy można wypełnić podczas załadunku lub poprosić o to kierowcę. W obu przypadkach warto skontrolować, czy dokument został uzupełniony poprawnie. Ewentualne nieprawidłowości mogą prowadzić do przykrych w skutkach konsekwencji, zarówno pod kątem finansowym, jak i wizerunkowym. W przypadku, gdy kierowcy zostanie omyłkowo wydany nieodpowiedni, czy niekompletny ładunek, profesjonalizm Twojej firmy zostanie wystawiony na szwank. To z kolei rodzi ryzyko utraty klienta.

Satysfakcjonujące wyniki współpracy z firmą spedycyjną w dużej mierze zależą od Twojego zaangażowania w organizację każdego z etapów realizacji zlecenia. Rzetelne informacje o specyfice załadunku umożliwiają wybór adekwatnego środka transportu, a co za tym idzie optymalizację kosztów przewozu załadunku do niezbędnego minimum.

FacebookTwitterPinterestGoogle +Stumbleupon
Omega Pilzno
Napisane przez Omega Pilzno