Architektoniczne pomniki historii – tak gęsto rozsiane po naszym kraju – mogą na pierwszy rzut oka wydać się niepozorne. Ich piękno ukryte pod zgromadzonymi przez lata warstwami kurzu jest często nieoczywiste dla przypadkowego przechodnia. Przywracanie pamięci o takich miejscach uważamy za niezwykle ważne zadanie każdego, kto ma taką możliwość, dlatego poniżej prezentujemy krótką historię jednego z nich.

Główna siedziba Omegi Pilzno mieści się od lat przy ul. Kraszewskiego. To przedmieścia Pilzna, które w linii prostej od rynku dzieli równy kilometr. W przeszłości miasto nie sięgało jednak tak daleko, a w tym miejscu ulokowana była niewielka wioska, której nazwa prawdopodobnie uleciała już ze świadomości mieszkańców. Pilźnionek zamieszkały pod koniec XIX w. przez 153 osoby nie zapisał się niczym wyjątkowym w historii, jednak zostało po nim coś, co jest obecnie silnie związane z naszą firmą.

VIII tom Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego i innych Krajów Słowiańskich opisuje, że we wsi Pilźnionek znajdowała się posiadłość dworska otoczona parkiem. Należała do Ludwiki Kozubowskiej i składała się z 5 budynków zamieszkałych przez ponad 60 osób. Przejeżdżając przez te okolice można obecnie ulec wrażeniu, że niewiele po nich zostało. Z ul. Kraszewskiego parku nie da się dostrzec, podobnie jest z zabytkowymi zabudowaniami. To jednak tylko wrażenie, bo zarówno dawny dworek, jak i miejsce parku dworskiego mają się dobrze i znajdują się w obrębie siedziby naszej firmy. Są nawet ważną jej częścią, można rzec, że kluczową.

Szczegółowa historia tego miejsca nie zachowała się w pełni do naszych czasów. Wiemy jedynie, że po Ludwice Kozubowskiej właścicielem dworku i pozostałych zabudowań była rodzina Wurzlów, która nabyła posiadłość po I Wojnie Światowej. Później majątkiem zarządzała rodzina Podlotkowskich i trwało to aż do 1944 roku, kiedy to po zakończeniu II Wojny Światowej i parcelacji parku, dworku oraz pozostałych zabudowań wszystko przejęła Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska”.

Budynek dworku od strony południowo-wschodniej. Lata ’80.

Obecnie w dworku Ludwiki Kozubowskiej mieści się siedziba Zarządu Omegi Pilzno oraz biura administracji firmy. Budynek, zaniedbany przez częste zmiany poprzednich właścicieli i nadgryziony zębem czasu, został dokładnie odremontowany i nadal służy ludziom będąc pomnikiem zakurzonej historii naszego regionu, którą z dumą chcemy przywrócić. Tak, żeby powszedniość i zwykłość naszego dworku, w którym na co dzień pracujemy nie zasłoniła nam jego wyjątkowości.

FacebookTwitterPinterestGoogle +Stumbleupon
Omega Pilzno
Napisane przez Omega Pilzno