Intensywne opady śniegu, marznący deszcz, śliska i zasypana nawierzchnia… zima codziennie daje się kierowcom we znaki. Jak dbać o bezpieczeństwo – zarówno swoje, jak i innych użytkowników ruchu – podczas jazdy w trudnych warunkach? By udzielić pełnej odpowiedzi na to pytanie, uruchomiliśmy „Akcję zima” – nowy projekt, mający na celu edukację kierowców z zakresu odpowiedzialnej jazdy zimową porą.

Częste przyczyny wypadków: zbyt duża pewność siebie oraz niewłaściwe przygotowanie samochodu ciężarowego do drogi

Bywają sytuacje, w których utrata panowania nad pojazdem nie wynika tylko i wyłącznie z niesprzyjających warunków pogodowych, ale także – niestety – własnego zaniedbania. Jazda „na pamięć”, czy nieprzygotowanie pojazdu do drogi (pozostawienie warstwy śniegu na naczepie, niepełne wyposażenie w przypadku tras międzynarodowych) to przykłady zachowań, które mogą prowadzić do groźnego w skutkach wypadku.

plakat-1

Idea akcji „zima”

By uświadomić kierowcom konieczność zmiany złych, a w konsekwencji groźnych przyzwyczajeń, uruchomiliśmy akcję „Zima”.  W ten sposób chcemy zwrócić również uwagę na często występujący problem zbyt dużego zaufania kierowcy do  elektroniki w pojedźcie (np. systemów ABS, czy EPS), która ma „wynagrodzić” nieostrożną jazdę.

Zasady bezpiecznej jazdy

  1. Hamuj odpowiednio wcześniej

Śliska nawierzchnia wydłuża czas hamowania. Dobrze jest więc zacząć hamowanie kilka sekund wcześniej niż zazwyczaj. W ten sposób, nawet w sytuacji krytycznej możliwe jest uniknięcie stłuczki.

  1. Korzystaj z hamulca roboczego (ręcznego)

Wielu kierowców uważa, że niepotrzebny im hamulec ręczny, skoro można trzymać nogę na wciśniętym pedale hamulca. Nie biorą jednak pod uwagę, jak wiele potencjalnych niebezpieczeństw wiąże się z tym nawykiem. Po pierwsze: oślepienie tych, którzy jadą za ciężarówką, zwłaszcza po zmroku. Po drugie: mimowolne zdjęcie nogi z hamulca spowoduje, że pojazd zacznie się niezauważalnie toczyć (wystarczy niewielka, wręcz niezauważalna nierówność na jezdni). Wówczas może dojść do zderzenia z samochodem strojącym zarówno przed, jak i za ciężarówką. Użycie hamulca roboczego pozwala zapobiegać powyższym sytuacjom.

plakat-2

W jaki sposób właściwie przygotować samochód ciężarowy do jazdy?

  1. Pamiętaj o założeniu łańcuchów na koła

Wyruszając w trasę międzynarodową łatwo przewidzieć konieczność jazdy w najbardziej ekstremalnych warunkach, w tym np. odcinków górskich. Stąd warto pamiętać o łańcuchach zimowych, które maksymalnie zwiększą przyczepność pojazdu. Tym samym pozwolą na bezpieczne pokonanie stromych podjazdów (oraz zjazdów) po oblodzonej nawierzchni.

  1. Usuwaj śnieg z naczepy oraz ciągnika

Śnieg spadający podczas jazdy z naczepy stwarza bezpośrednie zagrożenie zarówno dla kierowcy ciężarówki (gdy przysłoni przednią szybę, ograniczając widoczność), jak i innych użytkowników ruchu drogowego (osuwając się na dachy aut). Należy o tym pamiętać nie tylko w trakcie przygotowań samochodu do trasy, ale także w jej trakcie i zabrać w podróż drabinkę. Dzięki niej możliwe będzie szybkie dostanie się na dach naczepy i usunięcie zalegającej warstwy białego puchu.

Niektóre parkingi wyposażone są również w specjalne rampy służące bezpiecznemu usuwaniu śniegu z naczepy, czy ciągnika.  Warto z niej skorzystać przy każdym postoju. Każda, nawet niewielka warstwa śniegu to potencjalna przyczyna groźnego wypadku, dlatego warto zawczasu ją wyeliminować.

  1. Umieść w kabinie płyn dyspersyjny

Dzięki niemu możliwe jest utrzymanie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń w postaci jak najbardziej rozproszonej – tak, by nieodkładany się w newralgicznych miejscach silnika.

plakat-3

Długo utrzymujące się niekorzystne warunki pogodowe wymuszają na kierowcach zachowanie szczególnej ostrożności na drodze. Pamiętając o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa „za kółkiem” niwelują ryzyko wystąpienia niebezpiecznej sytuacji, tym samym zwiększając również komfort jazdy.

FacebookTwitterPinterestGoogle +Stumbleupon
Omega Pilzno
Napisane przez Omega Pilzno