Już od roku, dzięki cyklicznie organizowanym wykładom i warsztatom prowadzonym przez specjalistów zatrudnionych w Omega Pilzno, pomagamy młodym ludziom obrać właściwy kierunek rozwoju kariery zawodowej. Czas na podsumowanie efektów 12 miesięcy pracy nad projektem Akademia OMEGA!

Czym jest Akademia OMEGA?

„Akademia OMEGA. Program edukacji i rozwoju specjalistów logistyki” powstał z myślą o przyszłych pracownikach firmy, przede wszystkim absolwentach szkół zawodowych i studiów kształcących się na kierunkach związanych z branżą TSL. W ramach projektu systematycznie organizujemy szeroko rozumiane działania edukacyjne, mające na celu zapoznanie młodych ludzi ze specyfiką pracy w przedsiębiorstwie transportowo-logistycznym. Dotychczas zorganizowaliśmy liczne warsztaty, praktyki zawodowe (uczniowskie oraz studenckie) oraz wykłady otwarte z udziałem naszych specjalistów – logistyków, spedytorów, koordynatorów poszczególnych działów.

Specjalistyczna wiedza przekazywana przez praktyków

Opracowując założenia Akademii OMEGA, szczególny nacisk położyliśmy na wysoki poziom merytoryczny każdego z planowanych spotkań. By zrealizować ten cel nawiązaliśmy współpracę z partnerami: Rzemieślniczą Szkołą Zawodową w Pilźnie, Zespołem Szkół Nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Dębicy oraz Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. W pierwszej objęliśmy patronat nad kierunkami Mechanik i Elektromechanik, w drugiej – Technik Spedytor. Na WSIiZ natomiast wspieramy kierunek Logistyka.

W listopadzie, zaledwie miesiąc od uruchomienia Akademii OMEGA przeprowadziliśmy wśród studentów WSIiZ rozmowy kwalifikacyjne na stanowisko Asystent-Spedytor, natomiast od lutego do marca 2015 regularnie spotykaliśmy się z uczniami RSZ (Pilzno) oraz ZS nr 4 (Dębica) na zajęciach praktycznych. Współorganizowaliśmy również lekcje w ramach Koła Młodego Technika, do którego uczęszczają uczniowie RZSZ w Pilźnie.

OMEGA Pilzno otwarta na młodych ludzi

W pierwszych tygodniach wiosny ruszył II etap Akademii OMEGA, w ramach którego uczniowie i studenci zostali szczegółowo zapoznani z organizacją pracy w firmie. Odwiedzając nasze jednostki (m.in.: siedzibę, Podkarpacki Park Logistyczny, autoryzowane serwisy samochodów ciężarowych VOLVO i MAN) zaznajamiali się z codzienną pracą zespołu OMEGA Pilzno – spedytorów, logistyków, kierowców, czy magazynierów. Uczestnicy, pod czujnym okiem kierowników działów, od praktycznej strony poznawali funkcjonowanie przedsiębiorstwa transportowo-logistycznego. Korzystając z bogatego doświadczenia opiekunów, mieli również okazję do pogłębienia posiadanej już wiedzy dotyczącej przebiegu poszczególnych operacji logistycznych kluczowych dla sprawnej realizacji łańcucha dostaw.

Stałym elementem zajęć organizowanych w firmie była prezentacja i szczegółowe omówienie szerokiego wachlarza możliwości zatrudnienia zarówno tymczasowego (w formie stażu zawodowego), jak i w pełnym wymiarze czasowym.

Myślę, że odbywanie praktyk zawodowych przed rozpoczęciem pracy jest ważne, ponieważ młodzi ludzie, którzy wkraczają w dorosłość i przygotowują się do podjęcia pierwszej pracy, mogą zobaczyć, jak to wszystko funkcjonuje i jakie ma się obowiązki. (…) Praktyki zawodowe to również dobry sposób na pozyskiwanie przyszłych pracowników. Praktykant, który jest w danej firmie na przyuczeniu może się wykazać, a jeśli spodoba się przełożonym, może liczyć na zatrudnienie. Daje to także pracodawcy pogląd, czy są osoby kształcące się w danym kierunku i czy w najbliższych latach nie będzie brakowało specjalistów na rynku.” – mówi Kamil Maziarka, kierownik magazynu w Jasionce.

W ramach zajęć organizowanych przez Akademię OMEGA uczniowie i studenci mogli poznać organizację pracy w naszej firmie

omega_kolaz

Omega Pilzno

Akademia OMEGA okiem uczestników 

W rozwijanie Akademii OMEGA zaangażowanych zostało 22 pracowników naszej firmy. Zajęcia zorganizowane w ciągu ostatniego roku zgromadziły w sumie 200 uczestników; 20 studentów i 30 uczniów szkół zawodowych zgłosiło się na praktyki do działów transportowo-logistycznych oraz magazynie wysokiego składowania w Jasionce. Co istotne, większość z nich interesowała możliwość odbycia praktyk nadprogramowych, a więc niewymaganych przez szkołę czy uczelnię. Jak oceniają czas spędzony z nami?

Przez okres miesięcznych praktyk zajmowałam się głównie sprawami rozliczania delegacji kierowców, ale też z powodzeniem wykorzystywałam język angielski w korespondencji mailowej. To były moje pierwsze szlify zawodowe, pierwszy raz miałam do czynienia, tak na poważnie, z pracą biurową i to od razu w tak dużej firmie, jaką jest OMEGA Pilzno. (…) Dzięki tym praktykom uświadomiłam sobie, jak pasjonujący może być transport.” – Dominika Mendys, Studentka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, praktykę odbyła w Dziale Chłodnie.

W OMEGA Pilzno byłem na praktykach nieobowiązkowych, gdyż uznałem, że miesięczne szkolne praktyki, to dla mnie za mało. Ucząc się na kierunku spedytor, nie do końca wiedziałem, czy dobrze wybrałem. (…) Teraz jestem pewny, że właśnie to chcę robić w przyszłości. W dziale miałem okazję uczestniczyć przez miesiąc w czynnościach codziennego dnia spedytora. Dowiedziałam się wielu cennych rzeczy, o których nie powiedzą nam w szkole.” – Konrad Molek, uczeń Zespołu Nr 4 w Dębicy, praktykę odbył w Dziale Zestawy.

Wybrałam OMEGĘ dlatego, że jest firmą dynamiczną, o międzynarodowym charakterze i zasięgu działań. (…) Dostałam możliwość spędzenia września w Biurze Obsługi Klienta Strategicznego. Mam same pozytywne wrażenia. Ta praca wymaga pewności siebie, samodyscypliny i zmysły analitycznego. (…) Doceniam, że w całym nawale obowiązków są osoby znajdujące czas na szkolenie mnie, dzięki czemu w tym momencie mogę pomóc w wielu kwestiach. Podsumowując, praktyki tutaj dostarczyły mi dużo satysfakcji i ani przez jeden dzień nie pożałowałam przyjęcia szansy na naukę pracy w tym miejscu.” – Magdalena Majetek, studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, praktykę odbyła w Biurze Obsługi Klienta.

Akademia OMEGA to dla wielu młodych ludzi szansa na łatwiejszy start w branży TSL. Uczniowie i studenci zdobywający specjalistyczną wiedzę pod okiem wieloletnich praktyków – specjalistów w swoich dziedzinach – nie tylko otrzymują możliwość rozszerzenia o nowe informacje posiadanej już wiedzy, ale i sprawdzenia jej w praktyce podczas stażu zawodowego. To dobry wstęp do rozpoczęcia pełnoetatowej pracy w dużym przedsiębiorstwie transportowo-logistycznym.

FacebookTwitterPinterestGoogle +Stumbleupon
Omega Pilzno
Napisane przez Omega Pilzno